Vdes poeti i njohur shqiptar

18:10 | 18 Shkurt 2021

Poeti i njohur shqiptar, Lefter Çipa sot ka ndërruar jetë.

Kjo u bë e ditur përmes postimeve në rrjete sociale nga figura të ndryshme publike, shkruan portali arbresh.info

Ai ka lënë pas një krijimtari të bujshme me 18 libra të botuar me poezi, ndërsa është edhe autor i mbi 1250 këngëve të interpretuara nga grupet polifonike.

Ndër librat më të njohura të tij janë: “Bilbilat e vendit tim”, “Shqipëri moj ballëhapur”, “Për Kosovën prapë do të ngrihem”, “Princi i dashurisë”, e të tjera.

Çipa është nderuar me çmime dhe dekorata, ndër të cilat me më të lartën “Nderi i Kombit”. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara