Tenori Lahaj kujton performancën në Rusi, thotë se ky shtet nuk e meriton një përfaqësues si Putini

12:53 | 24 Shkurt 2022

Ai është njëri ndër artistët shqiptarë që po korrë suksese të mëdha edhe në arenën ndërkombëtare.

Fjala është për tenorin me prejardhje nga Istogu, Ramë Lahaj, që thuajse mjaft shpesh komentohet për të arriturat në fushën e tij, shkruan arbresh.info

Përmes një statusi në “facebook”, tenori kujtoi kohën kur kishte performuar në teatrin “Bolshoi” në Rusi. Ai tha se në këtë shtet njerëzit janë paqësor dhe të emancipuar.

Lahaj shtoi se një shtet si Rusia nuk meriton një përfaqësues si Putini. Kërkoj që Putini dhe personat që e mbështesin destabilizimin e provokimin për luftë të bien poshtë.

Statusi i plotë pa ndërhyrje:

“Si artist kam qenë disa herë në Moskë të Rusisë për të performuar në “Bolshoi teatër”, teatër ky me një kulturë shumë vjeçare. Ata janë artistë e njerëz të mëdhenj. Në boten e operës kam shumë miq rus të cilët janë njerëz e artist të mrekullueshëm. Njerëz paqësor dhe të emancipuar. Këto ditë kam diskutuar me disa prej tyre, ku kam kuptuar keqardhjen që shprehnin ndaj situatës me Ukrainën. Përfundimisht Rusia nuk meriton një përfaqësues si Putini. E gjithë kjo psikopati për destabilizim i adresohet direkt atij. Si një fëmijë që ka përjetuar luftën, ndjej keqardhje për Ukrainën dhe qytetaret e saj. Dhe uroj që gjendja të stabilizohet shumë shpejt. Sikur nuk kaluam mjaftueshëm dy vjet trauma nga pandemia. Veç edhe lufta na mungonte. Poshtë Putini dhe psikopatët që e mbështesin destabilizimin e çfarëdo provokimi për luftë“. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme