Sophie Turner mendon se disa skena në “Game of Thrones” kanë shkaktuar “traumë” tek ajo

11:01 | 12 Maj 2022

Ylli i “Game of Thrones”, Sophie Turner ka pranuar se ajo “mund të shfaqë shenja trauma” pasi u ekspozua ndaj disa skenave të rënda gjatë xhirimeve të shfaqjes televizive.

Turner ishte vetëm 13 vjeç kur u vu në qendër të vëmendjes së rolit të saj të parë televiziv në një shfaqje që përmbante plot skena të dhunshme dhe seksuale, transmeton portal arbresh.info

Tashmë 26-vjeç, aktorja ka reflektuar për atë kohë dhe ka theksuar se disa nga ato skena kanë lënë pasoja në shëndetin mendor të saj.

Në një intervistë për The Cut, ajo tha: “Tema ishte aq e rëndë sa që sapo zhvillova një mekanizëm përballues për të pasur sa më shumë kënaqësi në mes të fotove, në mënyrë që të mos përjetoja traumë të rëndë”.

“Jam e sigurtë që gjatë rrugës do të shfaq disa shenja të traumës. Në atë moshë, nuk mendoj se mund të kuptoja shumë çështje rreth atyre skenave”, tha ajo.

“Vitet e para kisha mamanë me vete, sepse ajo më shoqëronte dhe kjo më ka ndihmuar shumë”, shtoi ai.

Sansa Stark, gruaja e re fisnike, ishte roli i parë në aktrim i Turner-it në atë që do të bëhej një pozicion shumë-sezonal në serialin dramë fantazi HBO.

Sansa kishte mjaft karakter karakteristik gjatë gjithë serialit; duke u kthyer nga një vajzë naive dhe e llastuar në një grua të ngurtësuar, më të mençur, pasi ka vuajtur disa përvoja emocionale traumatike.

Personazhi i Sophie Turner në “Game of Thrones” ka vuajtur disa nga rrethanat më të tmerrshme në serial.

Ajo ishte subjekt i manipulimit prej vitesh nga Lordi Petyr Baelish, i cili e përdori atë si një peng në kërkimin e tij për pushtet, ndërkohë që lakmoi në mënyrë rrëqethëse mbi adoleshenten.

Më pas ai e shiti atë te ndoshta personazhi më i keq në të gjithë serialin: sadisti Ramsay Bolton.

Bolton e trajtoi Starkun më keq se sa edhe Joffrey, dhe kjo po thotë diçka.

Mbi të gjitha, Sansa Stark nuk i ka kaluar momentet më të mira në “Game Of Thrones” dhe nuk është befasuese që Turner të pranojë se mund t’i ketë shkaktuar dëm në jetën e saj reale.

Megjithatë, në intervistën për The Cut, ajo tha se tani ka filluar të gjej identitetin e saj dhe se po shkëputet nga ai rol./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara