Prestigjiozja “Variety” shkruan për përzgjedhjen e filmit “Zgjoi” për të fituar Oscar

09:25 | 22 Dhjetor 2021

Prestigjiozja “Variety” nis artikullin “Kosova ka zgjedhur fituesin e trefishtë të Sundance të Blerta Bashollit, “Hive” si hyrje zyrtare në kategorinë e filmave ndërkombëtarë të Oscars”.

Filmi fitoi Çmimin e Audiencës, Çmimin e Regjisë dhe Çmimin e Madh të Jurisë së Kinemasë Botërore në konkursin World Cinema Dramatic të Sundance në fillim të këtij viti.

“Hive” është një dramë e bazuar në historinë e vërtetë të Fahrijes (Yllka Gashit), e cila, si shumë gra të tjera në fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpresën e zbehur dhe pikëllimin në rritje që kur burri i saj u zhduk gjatë luftës në Kosovë. Për të siguruar familjen e saj në vështirësi, ajo mbledh së bashku të vejat e tjera në komunitetin e saj për të nisur një biznes që shet një produkt ushqimor vendas. Gjetja e shërimit dhe ngushëllimit duke menduar për një të ardhme pa burrat e tyre, por vullneti i tyre për të filluar të jetojnë të pavarur, përballet me armiqësi. Burrat në fshat dënojnë përpjekjet e Fahrijes për të fuqizuar veten dhe gratë përreth saj, duke filluar një grindje që kërcënon sovranitetin e tyre të ri.

Filmi është debutimi artistik i Bashollit. Ajo është e diplomuar në Shkollën e Arteve Tisch në Universitetin e Nju Jorkut. Pantallonat e shkurtra të saj “Lena dhe unë”, “Gjakova 726” dhe “Pasqyrë, pasqyrë” kanë pasur lojë të konsiderueshme në festival.

Zeitgeist Films në bashkëpunim me Kino Lorber do të publikojë “Hive” ekskluzivisht në Forumin e Filmit në Nju Jork më 5 nëntor dhe filmi do të hapet në Los Angeles në Teatrin Mbretëror Laemmle më 12 nëntor.

Kjo është hyrja e tetë e Kosovës për Oscar dhe vendi ende nuk ka siguruar një nominim.

Për çmimet e 94-të të Akademisë, afati i fundit për dorëzimet në kategorinë ndërkombëtare të filmave është 1 nëntori. Një listë e ngushtë me 15 finalistë do të zbulohet më 21 dhjetor dhe pesë të nominuarit më 8 shkurt 2022. Ceremonia e Oscarit do të zhvillohet me 27 mars 2022. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara