Andrea Bocelli do të performojë live tek katedralja e zbrazët “Duomo”

11:57 | 8 Prill 2020

Këngëtari i famshëm operës, Andrea Bocelli do të performojë nga katedralja e zbrazët Duomo, në Itali.

Katedralja historike Duomo në Milano të Italisë, do të jetë e mbyllur për publikun për shkak të pandemisë koronavirus, shkruan CNN, transmeton portali arbresh.info

Koncerti, i titulluar “Bocelli: Music for Hope”, do të transmetohet në kanalin e Bocellit në YouTube orën 19:00. në Itali.

Tenori italian do të shoqërohet vetëm nga organizatori i katedrales, Emanuele Vianelli. Ai ka planifikuar të performojë pjesë të shenjta si “Ave Maria” dhe “Sancta Maria”, tha Universal Music Group në një njoftim.

Universal Music Group po punon me qytetin e Milanos, Veneranda Fabbrica del Duomo, Sugar Music dhe YouTube për koncertin virtual.

“Këtë vit, Pashkët do të jenë shumë ndryshe për të gjithë ne,” tha Giuseppe Sala, kryetari i bashkisë së Milanos, në një deklaratë.

“Qetësia e gëzueshme që zakonisht vjen me këtë ditë, përcjellet me shqetësim nga pandemia që ne po përjetojmë. Jam i sigurt që zëri i jashtëzakonshëm i Bocellit do të jetë përqafimi që na mungon këto ditë, një përqafim i fortë, special, i aftë për të ngrohur zemrën e Milanit, Italisë dhe botës “.

I ndarë nga koncerti i Pashkëve, fondacioni i muzikantit ka mbledhur më shumë se 140,000 dollarë për spitalet në vendlindjen e tij në Itali, i cili është goditur më shumë nga pandemia e koronavirusit.

Ndryshe, Bocelli  gjithashtu ka planifikuar të interpretojë në koncertin bamirës “Një botë: Së bashku në shtëpi” më 18 prill. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara