Ushqimet që kanë sasi të madhe të vitaminës D

22:50 | 31 Janar 2018

Vitaminën D trupi jonë e merr kryesisht gjatë qëndrimit në diell.

Por çfarë ndodh nëse nuk marrim mjaftueshëm vitaminë D?

Mungesa e kësaj vitamine shkakton sëmundje të ndryshme, duke përfshirë dobësimin e sistemit imunitar, kancerit, zhvillimin e dobët të flokëve, rrezik të zgjeruar të tumorëve, veçanërisht në gji dhe në zorrë, si dhe shkakton probleme me gjëndren tiroide, transmeton portali arbresh.info

Ushqimet që përmbajnë sasi të mjaftueshme të kësaj vitamine janë:

  1. Vaji i peshkut
  2. Këpurdhat
  3. Mishi i derrit
  4. Kaviari
  5. Vezët/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara