Si të bini përsëri në gjumë nëse zgjoheni në mes të natës?

23:18 | 6 Mars 2021

Miliona njerëz në të gjithë botën vuajnë nga zakone të këqija të gjumit, por këtu janë disa metoda për t’ju ndihmuar të flini nëse zgjoheni gjatë natës.

Megjithëse shumë njerëz e përshkruajnë këtë ndjesi si pagjumësi të plotë, kjo nuk është shumë e saktë – gjithmonë zgjimi në mes të natës është një gjendje që mjekët e quajnë “pagjumësi e mirëmbajtjes së gjumit”, transmeton klan kosova.

Por mos ki frikë – ka një numër teknikash që mund të vendosësh për të provuar dhe rivendosur një ekuilibër në orarin tënd të gjumit.

Mos u përqendro në kohën

Kufizoni ekspozimin e dritës blu dhe zvogëloni kohën e ekranit para gjumit

Relaksoni muskujt dhe mendjen tuaj

Çohuni, dilni nga dhoma dhe pastaj provoni të flini përsëri

Mos pini alkool para gjumit.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara