Sëmundja e neuroneve: Ushtrimet fizike intensive e rrisin rrezikun

09:21 | 11 Qershor 2021

Ushtrimet fizike të rregullta dhe të mundimshme rrisin rrezikun e sëmundjes së neuroneve motorike te njerëzit që janë gjenetikisht të prekshëm, thonë shkëncëtarët.

Shkencëtarët nga Universiteti i Sheffield tha se nuk është nevoja që të ndalohen ushtrimet fizike për shkak të studimit, transmeton portal arbresh.info

Megjithatë, ata shpresojnë se gjetjet e tyre mund të dërgojnë në mënyra të shqyrtimit te njerëzit që janë në rrezik më të lartë.

Në përgjithësi, një në 300 njerëz mund të preket nga sëmundjet e neuroneve motorike.

Kjo sëmundje ndikon në aftësinë e njerëzve për të lëvizur, për të folur, madje edhe për të marrë frymë.

Përderisa neuronet motorike që sjellin mesazhe nga truri në muskuj dështojnë. Mund të shkurtojë në mënyrë dramatike jetën e njerëzve.

Sipas shkencëtarëve ushtrimet fizike janë shumë të nevojshme për një shëndet të mirë, por nëse teprohet me ato, atëherë mund të shkaktojnë edhe efekte anësore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara