Rrushi, shpëtimtari i dhëmbëve tuaj!

15:12 | 12 Qershor 2017

Një përbërës natyral i gjetur në rrush, thuhet se forcon dhëmbët dhe parandalon prishjen e tyre.

Kështu thotë një studim i ri, ku shkencëtarët pohojnë se konsumimi i rrushit mund të ndalojë njerëzit nga humbja e dhëmbëve, pasi i forcon ata duke iu dhënë atyre ‘’jetë më të gjatë’’, transmeton Klan Kosova.

Ekstrakti i farës së rrushit – një nënprodukt i industrisë së verës që mund të blihet nga dyqanet e ushqimit të shëndetshëm – ka qenë prej kohësh i lidhur me përfitimet shëndetësore si funksioni i përmirësimit të zemrës dhe qarkullimi më i mirë.

Tani substanca mund të zvogëlojë nxjerrjen e dhëmbëve duke rritur jetëgjatësinë e mbushjeve të përbërë-rrëshirë – ose mbushjet me dhëmbë – të cilat zakonisht zgjasin vetëm 5-7 vjet.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara