Receta e lëngut të gazuar që mund të bëni në shtëpi dhe që ka përfitime shëndetësore

21:33 | 7 Shkurt 2018

Konsumimi i pjeve të gazuara nuk është edhe aq i shëndetshëm, pasi për shkak të sasisë të madhe të sheqerit sjell një mori sëmundjesh.

Megjithatë, nëse nuk mund të hiqni dorë pijet e gazuara, ju mund të bëni një në shtëpi dhe mund të keni shumë përfitime shëndetësore, transmeton portali arbresh.info

Tani mësoni gjërat që ju duhen për këtë recetë.

1/3 filxhan shafran i indisë
Dy litra ujë
400ml xhenxhefil
1 filxhan sheqer
4 limona (lëngu)
2 portokalla ( lëngu)
Pak piper i zi

Për të përgatitur këtë pije vendosni përbërësit në enën me ujë dhe lërini të zihen për 5 minuta. Më pas lëreni atë të qëndrojë në temperaturën e dhomës dhe vendoseni atë nëpër shishe qelqi. Sa herë të hapni shishet do të ndjeni tingullin e gazuar. Këtë pije mund ta konsumoni kurdo që dëshironi gjatë ditës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale