Një trik i thjeshtë për të larguar dhembjet e shpinës

21:29 | 2 Dhjetor 2017

Vaji i kastorit është një vaj i jashtëzakonshëm që posedon shumë përbërës të shëndetshëm dhe ka veti medicinal të fuqishme.

Ky vaj mund të përdoret për shumë trajtime ë çështjeve të ndryshme shëndetësore dhe jep efekt pozitiv, ndërsa ndihmon edhe në lehtësimin e inflamacionit dhe lufton viruset, transmeton portali arbresh.info

Për shkak të efekteve të saj të dobishme, ky vaj është përdorur për disa mijëra vjet, madje edhe në Indinë e lashtë.

Vaji i kastorit ka veti të fuqishme antibakteriale, antivirale, analgjezike dhe laksative, dhe kështu është jashtëzakonisht i dobishëm në rastin e dhimbjes të artritit dhe të shpinës.

Përveç kësaj, stimulon rritjen e flokëve, hidraton lëkurën, trajton kapsllëkun kronike dhe nxit sistemin imunitar.

Për shkak të vetime të mahnitshme, vaji i kastorit përdoret edhe për kozmetikë.

Për të lehtësuar dhimbjet e shpinës këtë vaj mund ta përdorni duke masazhuar vendin ku ndjeni dhimbje.

Këtë procedurë duhet ta përsërisni disa herë në ditë, deri sa të përjetoni përmisime./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale