Ngrënia e mëngjesit para orës 8:30 mund të ulë shanset e shfaqjes së diabetit

08:27 | 21 Mars 2021

Sipas një studimi të fundit, për të ngrënë mëngjes nuk duhet të prisni shumë.

Sipas shkencëtarëve, ngënia e mëngjesit para orës 8:30 mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, transmeton portal arbresh.info

Studimi nga studiuesit e Universitetit Northëestern tregon se njerëzit që kanë ngrënë para orës 8.30 të mëngjesit kishin nivele më të ulëta të sheqerit në gjak.

Sigurisht, studimi nuk është pritur mirë nga ata që ndjekin një regjim për të ngrënë zakonisht rreth orës 10 të mëngjesit.

“Ne kemi gjetur se njerëzit që hanë mëngjes herët kanë nivele më të ulta të sheqerit në gjak dhe janë më pak rezistentë ndaj insulinës, pavarësisht nëse ata e kufizuan marrjen e tyre të ushqimit në më pak se dhjetë orë në ditë ose marrja e tyre e ushqimit u shpërnda në më shumë se 13 orë në ditë,” thotë autori i studimit kryesor Dr Marriam Ali.

“Këto zbulime sugjerojnë që koha është më e lidhur me masat metabolike sesa kohëzgjatja, dhe mbështesin strategjitë e hershme të ngrënies”, shtoi ai.

Rezistenca ndaj insulinës ndodh kur trupi nuk i përgjigjet gjithashtu insulinës së prodhuar nga pankreasi dhe glukoza është më pak e aftë të hyjë në qeliza.

Njerëzit me rezistencë ndaj insulinës mund të jenë në rrezik më të lartë për të zhvilluar diabetin Tipi 2. Si rezistenca ndaj insulinës dhe nivelet e larta të sheqerit në gjak ndikojnë në metabolizmin e një personi, ose ndarjen e ushqimit në proteina, karbohidrate ose sheqerna dhe yndyrna.

Njerëzit zhvillojnë çrregullime të tilla si diabeti kur ndërpriten këto procese normale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara