Metodat e thjeshta për shërimin e hemorroideve

11:18 | 2 Janar 2021

Me ndryshimin e jetës dhe zakonet e përditshme, ju mund të hiqni qafe simptomat e pakëndshme të hemorroideve.

Nëse vuani nga hemorroidet, atëherë ju e dini se sa të bezdishme janë ato, transmeton portal arbresh.info

Ato shkaktojnë dhimbje dhe kruajtje.

Portal arbresh.info ju sjell disa informata se si të shpëtoni nga hemorroidet.

Për t’i dhënë lamtumirën lamtumirën më në fund këtij fenomeni të pakëndshëm, duhet të veproni në vend duke përdorur xhel anti-hemorroide, por gjithashtu të bëni ndryshime në jetën tuaj sa i përket zakoneve të caktuara.

Mos e anashkaloni shkuarjen në tualet, sepse duke vonuar kryerjen e jashtëqitjes, ajo mund të forcohet në zorrë dhe më pas lirimi bëhet më i vështirë. Kjo shkakton hemorroide.

Mos kaloni shumë kohë në tualet dhe lini celularin tuaj në një dhomë tjetër, sepse përndryshe do të kaloni gjysmë ore duke kërkuar rrjete sociale ose duke luajtur lojëra. Sa më shumë kohë të kaloni në tualet, aq më shumë presion i bëni zonës së barkut. Në përgjithësi një pozicion ulur krijon stres shtesë në enët e gjakut në zonën anale, transmeton portal arbresh.info

Ushqehuni shëndetshëm sepse për të shmangur acarimin e pakëndshëm të hemorroideve të shkaktuara nga stresi gjatë urinimit, jashtëqitja juaj duhet të jetë e butë. Ju mund ta arrini këtë duke zgjedhur një dietë të shëndetshme dhe duke konsumuar sasi të mjaftueshme uji. Një nga fajtorët më të zakonshëm për kapsllëkun dhe jashtëqitjet e forta është mungesa e fibrave në dietë. Nëse vuani nga kapsllëku, përpiquni të konsumoni sa më shumë fruta, perime dhe drithëra./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara