Ky frut fsheh një mister, vaji i tij lehtëson simptomat e më shumë se 100 sëmundjeve

10:04 | 28 Maj 2020

Sipas shumë studimeve, grejpfrut është një frut që përmban shumë vlera shëndetësore dhe është shumë i dëshirueshëm që të futet në dietën tuaj të përditshme.

Megjithatë, ajo që dihet më pak është sa i dobishëm është ky ftur dhe se cilat janë vlerat e tij, transmeton portal arbresh.info

Së fundmi është zbuluar se një dozë shumë e vogël e vajit të ekstraktit të grejpfrutit lufton në mënyrë efektive parandalimin e qindra baktereve të ndryshme të dëmshme, viruseve, kërpudhave dhe parazitëve.

Ekstrakti i farës së grejpfrut përmban bioflavonoid, glukozid dhe vitaminë C. Vaji është bërë nga farat dhe përbërësit e caktuar të pjesës mishi të këtij fruti.

Në këtë mënyrë, vaji i farës së grejpfrutit shkatërron viruset, bakteret, kërpudhat dhe parazitët në një mënyrë krejtësisht natyrale dhe pa përdorimin e drogave.

Gjithashtu, është shumë efektiv në shkrirjen e yndyrës së tepërt dhe problemeve me celulitin dhe ka një efekt të dobishëm te gratë që kanë probleme me lëkurë, përfshirë aknet, ekzemat dhe inflamacionet.

Ka një efekt shumë pozitiv në gjendjen shpirtërore, zvogëlon stresin dhe lehtëson simptomat e depresionit.

Përdoret edhe si aromaterapi. Mund ta përdorni në dozë të vogël kur bëni banjo. Mund të përdoret gjithashtu për dezinfektimin shtëpiak, për dezinfektimin e mishit, frutave dhe ushqimeve të tjera dhe si një ruajtës në përgatitjen e ushqimit për dimër.

Me pak fjalë, vaji i grejpfrutit funksionon pothujase si ‘vrasës’ i të gjithë agjentëve të dëmshëm që sulmojnë trupin tonë  çdo ditë – bakteret, viruset dhe kërpudhat, është shumë efektiv kundër kandiazës, lythave virale (herpesit), herpesit, ftohjes, sëmundjeve të zgavrës me gojë dhe dhëmbëve, ulcerave të vogla, erës së keqe të gojës, zbokthit, diarre, infeksione kërpudhore të organeve të tretjes, rrit oreksin, rregullon tretjen, e të tjera./arbresh.info/