Google ADS

Kujdes kur zgjoheni nga gjumi

21:03 | 29 Mars 2017
Arbresh.info

Gjatë kohës sa flemë, të rrahurat e zemrës zvogëlohen relativisht ngaqë trupi bie në gjendje qetësie.

Shumë nga ne, më momentin kur bie alarmi për tu zgjuar, zgjohemi nga shtrati me nxitim.

Kjo gjë është shumë e dëmshme dhe mund të ketë edhe pasoja fatale.

Për shkak që në gjumë zemra rreh me ritëm më të ngadaltë, në momentin kur zgjohemi nga shtrati me nxitim, të rrahurat e zemrës rritin ritmin me shpejtësi.

Kjo mund të shkaktojë edhe infarkt dhe madje kjo është edhe njëra ndër arsyet pse shumë sulme në zemër ndodhin në mëngjes.

Shpërndaje në rrjete sociale