Këto ushqime nuk janë të mira për zemrën

13:31 | 23 Shkurt 2021

Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, sëmundjet e zemrës zënë rreth 655,000 vdekje të amerikanëve çdo vit – duke marrë një jetë në çdo 36 sekonda. Këto janë disa numra të frikshëm, por ju mund të shmangni një statistikë duke parë atë që hani më nga afër.

Riorganizimi i dietës suaj mund të ndihmojë në përmirësimin drastik të niveleve të kolesterolit dhe presionit të gjakut, shkruan eatthisnotthat.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon një dietë të mbushur me fruta dhe perime shumëngjyrëshe, drithëra të pasura me fibra, qumështore me pak yndyrë, shpendë dhe peshk pa lëkurë, arra, bishtajore dhe vajra bimore jo-tropikale siç është vaji i ullirit, transmeton arbresh.info.

Dieta e shëndetshme për zemrën thekson fibra, omega-3 dhe proteina, dhe shmang yndyrnat e ngopura dhe yndyrnat trans me bazë shtazore, si dhe natriumin dhe sheqerin e tepërt.

Ndër ushqimet që nuk janë të mira për zemrën hyjnë karamelet, qipsat, supat e gatshme, buka e bardhë, akulloret, gjalpi, orizi i bardhë, keqapi, pica, pomfriti./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara