Google ADS

Kanceri i stomakut: Shenjat e hershme dhe metodat e parandalimit

15:21 | 22 Tetor 2020
Trina Galanxhi

Kanceri i stomakut ndodh kur qelizat kancerogjene fillojnë të formohen në rreshtimin e brendshëm të stomakut.

Këto qeliza të dëmshme mund të rriten në një tumor. Sidoqoftë, kanceri i stomakut zhvillohet ngadalë dhe duhen shumë vite para se të dalloni se diçka nuk është në rregull, shkruan health, transmeton portal arbresh.info

Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të merrni më shumë informacion në lidhje me këtë sëmundje të rëndë. Nëse i dini shenjat dhe simptomat e tij paralajmëruese, ju dhe mjeku juaj mund të jeni në gjendje të vëreni kancerin në fazat e hershme.

Sipas National Cancer Institute në vitin 2017 në Shtetet e Bashkuara janë raportuar rreth 28 mijë raste të kancerit të stomakut.

Siç rezulton, kanceri i stomakut është kanceri i pestë më i zakonshëm në botë. Në të njëjtën kohë, është shkaku i tretë i vdekjeve të lidhura me kancerin.

Mjekët nuk e dinë se çfarë saktësisht shkakton rritjen e qelizave kancerogjene, por ata besojnë se disa faktorë rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit të stomakut. Ato përfshijnë sa vijon:

 • Dieta e pasur me ushqim të kripur dhe tymosur
 • Mungesa e frutave dhe perimeve
 • Pirja e duhani
 • Anemia
 • Infeksion bakterial H.pylori (një infeksion relativisht i zakonshëm i stomakut që në disa raste mund të rezultojë në ulcera
 • Historia familjare me sëmundje të njejtë

Sipas mjekëve, nuk ka shenja specifike të kancerit të hershëm të stomakut. Me fjalë të tjera, kjo do të thotë që njerëzit që e kanë atë mund të mos dinë asgjë se nuk është në rregull. Simptomat bëhen më të dukshme kur ky kancer i rrezikshëm arrin një fazë të përparuar.

Simptomat e zakonshme të kancerit të stomakut mund të përfshijnë sa vijon:

 • Të përzierat ose të vjellat
 • Urthi i vazhdueshëm
 • Humbja e oreksit
 • Fryerja e stomakut
 • Ndjesia e ngopjes pasi keni ngrënë pak
 • Gjak në jashtëqitje
 • Verdhëza
 • Dhimbjet e stomakut pas ngrënies

Probleme të tjera më pak serioze shëndetësore mund të shoqërohen nga këto simptoma, prandaj këshillohuni me mjekun tuaj nëse vëreni diçka që ju shqetëson.

Për të parandaluar këtë sëmundje duhet të ndiqni këto këshilla, transmeton portal arbresh.info

 • Ushtrimet fizike
 • Hani shëndetshëm, sa më shumë fruta dhe perime
 • Kufizoni ushqimet e kripura dhe tymosura
 • Mos pini duhan

Konsultohuni me mjekun tuaj për rrezikun e kancerit të stomakut: për shembull, nëse keni një histori familjare të kësaj sëmundjeje, mund të konsideroni kontrolle periodike për të kërkuar shenja të hershme të kancerit të stomakut./arbresh.info/