Google ADS

Hudhra është e mirë për zemrën, por është gjithashtu kurë kundër kësaj dhimbje

23:45 | 27 Maj 2021
Trina Galanxhi

Hudhra është një nga ushqimet më të vlerësuara kur bëhet fjalë për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Megjithatë, studimet e fundit kanë treguar gjithashtu se hudhra ndihmon edhe në sistemin tretës, transmeton portal abresh.info

Gjegjësisht, hudhra është e pasur me fibra probiotike, të cilat janë të nevojshme për rritjen e baktereve të mira në zorrë.

Sipas një studimi të botuar në Journal of Cardiovascular Disease Research, probiotikët janë treguar të dobishëm për menaxhimin e kolesterolit në gjak, duke zvogëluar prodhimin e tij, duke prishur acidet biliare në mëlçi, dhe madje duke përdorur kolesterolin e tepërt si një burim dietik.

Studime të tjera tregojnë se jo vetëm që hudhra është një probiotik i shkëlqyeshëm, por gjithashtu ka veti antibakteriale, dhe duke e ngrënë gjithashtu zvogëloni depozitat në arterie./arbresh.info/