Çfarë ndodh nëse hani më shumë se 20 qershi?

18:28 | 26 Qershor 2022

Qershitë janë një burim i mirë i vitaminave A, B1, B2, B3, B6, C dhe K dhe mineraleve kalium, kalcium, hekur, bakër, mangan, magnez, fosfor dhe zink, por a është mirë të hahen mbi 20 qershi?

Thonë se njëra tërheq tjetrën dhe me të vërtetë duket se kur fillojmë t’i hamë nuk mund të ndalemi më, por ekspertët paralajmërojnë se nuk duhet ta teproni dhe të hani shumë qershi përnjëherë sepse mund të kenë efekt laksativ dhe shkaktojnë dispepsi, transmeton portal arbresh.info

Prandaj, është mirë t’i përmbaheni dozës së rekomanduar ditore prej rreth 150 g, që i përgjigjet sasisë prej rreth 20 qershish. Qershitë janë një burim i mirë i vitaminave A, B1, B2, B3, B6, C dhe K dhe mineraleve të kaliumit, kalciumit, hekurit, bakrit, manganit, magnezit, fosforit dhe zinkut.

Përveç kësaj, ato përmbajnë fibra dietike, celulozë, pektinë, acide organike (malik, citrik dhe tartarik) dhe disa proteina dhe karbohidrate.

Antocianinat dhe substancat e tjera fenolike me efekte antioksiduese dhe kundër plakjes marrin ngjyrën e kuqe të qershive. Përveç kësaj, antocianinet kanë efekte analgjezike dhe anti-inflamatore dhe për këtë arsye janë shumë efektive në artrit.

Anthocyanins dhe proanthocyanidins nga qershitë ndihmojnë në shtypjen e simptomave të astmës dhe alergjive, stimulojnë prodhimin e kolagjenit dhe lehtësojnë inflamacionin e muskujve dhe ngërçet e muskujve, kështu që lëngu i qershisë është provuar të jetë shumë i dobishëm për atletët, të cilët mund të lehtësojnë dhimbjet e muskujve pas vrapimit dhe aktiviteteve të tjera intensive.

Qershitë përmbajnë levulozë,  sheqer me indeks të ulët glicemik që trupi ynë e thith ngadalë, prandaj ky frut është shumë i përshtatshëm për diabetikët. Përveçse t’i hani njëra pas tjetrës, mundeni gjithashtu edhe të përdorini në gatimin e recetave të ndryshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale