Bëni vetë sirupin tuaj me qepë dhe trajtoni kollën pa shkuar te mjeku

11:32 | 3 Nëntor 2020

Ky ilaç natyral ndihmon në trajtimin e kollës, rrjedhjes së hundëve, dhimbjeve të fytit dhe shumë sëmundjeve të tjera, madje edhe tek fëmijët më të vegjël.

Shurupi i qepës përgatitet shumë lehtë, është i lirë, i shëndetshëm dhe mund t’u jepet fëmijëve të vegjël dhe të rriturve. Jepet kryesisht për kollën dhe dhimbjen e fytit. Zvogëlon sasinë e mukusit dhe parandalon formimin e saj. Përveç kësaj, ajo ka një efekt të dobishëm në shumë sëmundje të tjera, transmeton portal arbresh.info

Qepa është e pasur me squlfur, acid folik, kalcium, fosfor, magnez, krom, hekur, fibra dietike dhe jod, të cilat sigurojnë efekte anti-infeksion.

Baza e suksesit të qepëve që kanë rol në shërim është përmbajtja e vitaminave A, B1, B2, PP, C dhe fitoncideve. Vitamina A ndihmon në mirëmbajtjen e funksionimit të duhur të sistemit imunitar dhe së bashku me vitaminën B2 siguron funksionimin e duhur të mukozave dhe rrugëve të frymëmarrjes. Vitamina C rrit imunitetin e trupit, shkurton kohëzgjatjen e ftohjeve dhe stimulon rritjen dhe efikasitetin e qelizave imune. Ajo gjithashtu stimulon një rritje në sasinë e interferonit që ka aktivitet antiviral. Fytocidet karakterizohen nga një aktivitet i fortë baktervrasës, pengojnë zhvillimin e virusit dhe madje vrasin tuberkulozin.

Qepët janë efektive në trajtimin e anemisë për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit. Ndihmon gjithashtu në uljen e kolesterolit dhe parandalon sulmet në zemër. Është perim shumë i dobishëm në luftën kundër ftohjes, infeksioneve dhe sëmundjeve të traktit urinar.

Shija e mprehtë e qepëve bën që konsumi i shurupit të përshpejtojë qarkullimin, gjë që shkakton djersitje, prandaj është i dobishëm edhe për ftohjet. Përveç kësaj, shurupi i qepës zvogëlon temperaturën.

Receta për sirupin:

1 kokërr qepë e madhe
2-3 lugë gjelle mjaltë

Prisni qepën në kube të vogla dhe shtoni mjaltë. Lëreni të mbuluar për disa orë. Pas 2-3 orësh kullojeni dhe nxirrni lëngun. Konsumojeni dy lugë të mesme të ditë, ndërsa fëmijët mund të marrin një lugë të vogël në ditë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara