Arsyet përse nuk duhet ta teproni me bukën

15:51 | 14 Korrik 2020

Buka është prezente në çdo fakt të shqiptarëve. Kjo traditë ka mbetur prej vitesh dhe vazhdon të ruhet akoma në ditët e sotme.

Mirëpo, buka nuk është mirë të konsumohet shumë, sidomos tek njerëzit që janë mbipeshë.

Më poshtë ju sjellim disa arsye pse nuk duhet ta teproni me bukën:

1) Buka e bardhë nuk ka fibër, në këtë mënyrë nuk ju mban të ngopur gjatë. Kështu ju do të ndiheni më të uritur dhe do të merrni më shumë kalori, duke shtuar në peshë.

2)Shkakton probleme me tretjen dhe arsyeja është sërish mungesa e fibrave.

3) Shkakton uri, pasi konsumi i produkteve me nivel të lartë glicemie mund ta shtyjë njeriun drejt tepricës.

4) Buka mund të nxisë rritjen e tepërt të nivelit të sheqerit në gjak. Në këtë mënyrë mund të rrezikoheni nga shfaqja e diabetit.

5) Përmbajtja e lartë e kripës, mund të shkaktojë fryrje në stomak e jo vetëm./kohajone/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme