4 gjëra që dobësojnë imunitetin dhe që nuk kanë lidhje me ushqimin

09:38 | 14 Janar 2021

Forcimi i imunitetit është shumë i rëndësishëm gjithsesi, gjatë gjithë vitit, dhe veçanërisht në dimër kur, përveç pandemisë kemi edhe një numër të madh virusesh që sillen rreth.

Një dietë e shëndetshme, ushtrime të rregullta dhe marrja e vitaminave do të ndihmojë trupin, por ka edhe zakone në dukje të zakonshme apo edhe ndjenja që kërcënojnë imunitetin tonë, transmeton portali arbresh.info

Gjërat që përkeqësojnë sistemin imunitar dhe që nuk kanë lidhje me ushqimin janë.

Qëndrimi i ulur gjatë

Mungesa e aktivitetit fizik na bën më pak rezistent, por edhe më të sëmurë nëse virusi arrin të na sulmojë. Një studim i botuar në “Journal of Sports Medicine” tregoi se infeksionet e traktit respirator zgjatën 42% më gjatë tek njerëzit që nuk ushtronin dhe kishin simptoma më të forta sesa ata që bënin ushtrime aerobike pesë herë në javë.

Stresi

Një situatë stresuese do të krijojë ‘kaos’ në sistemin imunitar dhe sigurisht që na shkatërron pothuajse çdo ditë. Një argument, një afat i ngutshëm në punë ose diçka e ngjashme janë pjesë e jetës së përditshme. Por nëse diçka sjell stres afatgjatë në sistemin tuaj, mund të ketë një efekt shumë të keq në imunitetin tuaj. Një studimka theksuar se njerëzit që kanë stres ftohen më shpejt, transmeton portal arbresh.info

Pini shumë ilaçe

Pini shumë ilaçe, sidomos kur bëhet fjalë për antibiotikët. Mund të jetë impulsi juaj i parë për të marrë një antibiotik për të “luftuar shpejt” bakteret, por këshillohuni me një mjek, sepse kjo mund të jetë e dëmshme. Antibiotikët do të zvogëlojnë numrin e qelizave të bardha të gjakut dhe molekulave që aktivizojnë proteinat që luftojnë kundër “ndërhyrës”.

Vetmia

Së pari, nuk është faji juaj nëse ndiheni të vetmuar, por duhet të keni kujdes. Nëse keni qenë i vetmuar për një kohë të gjatë, një studim pesë-vjeçar tregoi se njerëzit që ndihen në këtë mënyrë dhe vuajnë nga ajo kishin nivele më të larta të hormonit norepinefrin. Ky hormon stimulon trupin për të prodhuar qeliza të bardha të gjakut që “luftojnë” kundër dëmtimeve, por në të njejtën kohë ngadalësojnë sistemin imunitar që lufton kundër viruseve.

Sigurisht, e dini  që pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit ose ushqimeve të yndyrshme gjithashtu do të dobësojnë imunitetin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara