4 arsye të mira pse duhet të hani pica

21:21 | 16 Shkurt 2019

Pica shpesh herë konsiderohet një ushqim që mund të të shëndoshë.

Megjithatë, është një ushqim i shpejtë, shumë i shijshëm dhe që preferohet nga të gjitha moshat, transmeton portali arbresh.info

Më poshtë gjeni 5 arsye pse duhet të hani pica.

Është ushqim i plotë

Në një nivel ushqyes, pica përmban karbohidrate, protein, fibra dhe ynyra. ajo duhet të hahet vetëm gjatë drekës ose darkës, sepse përmban numër të konsiderueshëm të kalorive.

Ndihmon në shoqërim

Pica është ushqim që zakonisht konsumohet me miqt, prandaj edhe konsiderohet një ndër ushqimet që mbledh rreth vetes një numër të madh njerëzish.

Përmbna likopen

Domatet dhe salca e domates janë të pasura me likopen, një antioksidant i fuqishëm që lufton radikalët e lirë dhe mban larg rrezikun e sëmundjes së zemrës.

Nuk ju shëndosh

Një pica margatira përmban kalori sa edhe një pjatë pasta. E balancuar me ushqimet tjera gjatë ditës, nuk është aspak e rrezikshme për dietën që mbani./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale