Google ADS

10 këshilla shëndetësore që shkenca nuk na i ka dhënë siç duhet

09:25 | 2 Mars 2024
K.B

Shkenca duket sikur ndryshon vazhdimisht mendje kur bëhet fjalë për shëndetin, dietën që duhet të ndjekim, apo aktivitetet fizike dhe ushqimet që duhet dhe nuk duhet të konsumojmë.

Por cilat janë disa nga të vërtetat e pamohueshme?

“Ngritja e peshave do t’ju dëmtojë”

Kjo padyshim nuk është e vërtetë. Mjafton të shikoni një peshëngritëse olimpike si Zoe Smith e cila, është në formë të mirë dhe ka shpatulla më të vogla se miliona burra që padyshim do t’i kalonte pa mundim në dyluftime.

“Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës”

Kjo është pak ndërlikuar. Edhe pse nuk ka asgjë si vakti i parë i ditës, një studim me vullnetare femra mbipeshë zbuloi se ato që hëngrën një mëngjes të bollshëm panë humbje më të madhe në peshë dhe reduktim të perimetrit të belit sesa një grup tjetër që hante mëngjes me pak kalori dhe darkë më të madhe, edhe kur kaloritë e përgjithshme ishin të kontrolluara.

“Duhet të ecësh 10,000 hapa në ditë”

Ky numër nuk bazohej në ndonjë studim shkencor kur u shfaq për herë të parë në vitet ‘60, por mund të jetë një këshillë e mirë. Një studim i publikuar në vitin 2022 zbuloi se ecja mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kardiovaskulare dhe kanceri.

“Duhen tetë orë gjumë”

Disa njerëzve u duhen tetë orë, ndërsa të tjerë mund t’ia dalin edhe me shtatë. Margaret Thatcher me sa duket ia doli me katër. Por në një nga studimet më të mëdha të gjumit ndonjëherë, të nisur në vitin 2017, ata që flinin shtatë deri në tetë orë të miratuara nga mjeku, performuan më mirë në aspektin kognitiv sesa ata që flinin më shumë ose më pak se kaq.

“Duhet të synoni të hani pesë porcione fruta dhe perime në ditë”

Shumë studime kanë zbuluar se ky numër lidhet me përmirësimin e shëndetit, por ka gjithashtu prova që deri në 10 porcione në ditë të këtyre ushqimeve mund të jenë të dobishme. Në përgjithësi, ata që konsumojnë më shumë fruta dhe perime kanë rreziqe më të ulëta për rënie njohëse dhe diabet, madje mund të përjetojnë ulje të niveleve të stresit.

“Duhet të pini dy litra ujë në ditë”

Të qëndrosh i hidratuar është e rëndësishme, por rekomandimi për të pirë dy litra ujë në ditë nuk bazohet në shkencë. Për një të rritur mesatar, mjafton rreth gjashtë deri në tetë gota në 24 orë dhe kjo mund të jetë në formën e kafesë, çajit, qumështit, pijeve joalkoolike, birrës, etj. Frutat dhe perimet janë gjithashtu burime të mira uji.

“Një gotë verë e përditshme është më e mirë se abstenimi”

Rekomandimi i vjetër për të pirë një gotë çdo natë bazohet në disa prova te njerëzit që e klasifikojnë veten si pirës të moderuar të cilët duket se kanë një rrezik më të ulët për disa sëmundje, por kjo është shumë e vështirë për t’u studiuar. Ka përfitime të njohura shëndetësore që vijnë nga një jetë e gjallë shoqërore, kështu që nëse po e ulni një gotë me miqtë, mund t’ju bëjë më shumë mirë sesa dëm.

“Ushtrimet e barkut eleminojnë dhjamin”

E vërteta është se nëse keni bark të dukshëm, ka shumë më tepër të bëjë me nivelet e yndyrës së trupit tuaj dhe ku jeni të predispozuar për të grumbulluar yndyrë sesa numri i ushtrimeve që bëni. Por një nga analizat më të mëdha të studimeve të fundit sugjeron se gjëja më e mirë që mund të bëni është të reduktoni pak marrjen e alkoolit.

“Dieta do të ngadalësojë metabolizmin tuaj”

Është një ide e krijuar me kohë se dieta me shumë pak kalori, apo agjërimi, do të shkaktojnë modalitetin e urisë, ku trupi ngadalëson metabolizmin si një mënyrë për t’ju ndihmuar në rënien në peshë. Por për të pakësuar shanset që metabolizmi juaj të ngadalësohet, duhet të shmangni humbjen e shpejtë të peshës. Gjithashtu, alternoni periudhat e dietës me periudhat e ekuilibrit të energjisë dhe rrisni nivelet e aktivitetit tuaj fizik.

“Mishi i kuq është i keq për ju”

Për një kohë të gjatë mishi i kuq këshillohej të eliminohej sepse përmban shumë yndyra të ngopura. Disa studime kanë treguar edhe një lidhje midis një konsumit të lartë të mishit të kuq dhe një rreziku në rritje të kancerit të prostatës dhe sëmundjeve të zemrës. Por tani besohet gjerësisht se lidhjet midis mishit të kuq dhe rrezikut të sëmundjes mund të ngatërrohen, sepse shumë studime nuk bëjnë dallimin mes marrjes së mishit të kuq të përpunuar (proshutë, salsiçe, hamburger dhe ushqime) dhe mishit të kuq të papërpunuar. Dhe organizatat e mëdha shëndetësore kanë rekomanduar që njerëzit të mund të vazhdojnë të hanë mish të kuq të përpunuar.

Shpërndaje në rrjete sociale