Vazhdojnë protestat antishqiptare

21:33 | 12 Prill 2017

Në ditën e 45-të të protestave, iniciativa “Për Maqedoni të përbashkët”, sot ka dalë me kërkesa të reja, ku sikurse VMRO DPMNE-ja, kërkuan zgjedhje të reja.

Sipas protestueseve, mundësia e vetme për të vlerësuar platformën e përbashkët të partive shqiptare janë zgjedhjet e reja.

Ata porositën shumicën e re në Kuvend “që të mos tentojnë gjatë festave të bëjnë grushtet”.

Protestuesit që nga fillimi i protestës janë shprehur kundër platformës së partive shqiptare, kundër zyrtarizmit të gjuhës shqipe në tërë territorin e Maqedonisë dhe kundër zgjedhjes së një deputeti shqiptar për kryetar të Kuvendit të Maqedonisë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara