OBRM-PDUKM: Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së

19:20 | 31 Korrik 2021

“Zoran Zaev është njeriu që premtoi një Maqedoni Evropiane, i cili i etiketoi njerëzit si frenues të integrimit evropian, ndërsa tani ofron mini-Shengen Maqedonia dhe është vetë frenuesi kryesor”, akuzojnë nga OBRM-PDUKM.

“Korrupsioni dhe krimi janë simboli i kësaj qeverie të Zaevit dhe për shkak të tyre ne po largohemi çdo ditë nga Evropa. Jo OBRM-PDUKM, por Transparenca është një nga vendet më të korruptuara në botë, ndërsa raporti i Departamentit të Shtetit vë në dukje korrupsionin dhe krimin në qeveri.

Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së dhe Zaev nuk mund ta paraqesë atë si një sukses spektakolar. Është një bashkëpunim i përbashkët rajonal, larg të qenit një interes i lartë kombëtar, dhe është anëtarësim i plotë në BE dhe pjesë e familjes së madhe të vendeve evropiane. Këto 4 vjet të sundimit të Zaevit janë 4 vjet të vjedhura për qytetarët e mbushur me dështime dhe poshtërime”, thonë nga partia opozitare maqedonase./Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara