Pse vizita e Papës në Emiratet e Bashkuara ka rëndësi të madhe

22:32 | 4 Shkurt 2019

Papa Françesku nisi një vizitë historike, tre-ditore në Emiratet e Bashkuara Arabe të dielën, duke u bërë prifti i parë i Kishës Katolike Romake që viziton Gadishullin Arabik.

Vizita ofron një shpesë për të krishterët në Lindjen e Mesme, të cilët më dhjetëvjeçarët e fundit janë nën presion të madh dhe shumë prej tyre janë përndjekur, vrarë ose janë detyruar të ikin.

Prania e Papa në Emiratët e Bashkuara ,një zonë ku liria fetare ka qenë tradicionalisht shumë e kufizuar, do të ndriçojë një dritë mbi rolin më të gjerë të krishterimit në Lindjen e Mesme.

Para se Ati i Shenjtë të zbriste nga aeroplani i tij, Papa ka folur për situatën në Jemen, ku edhe po vazhdon të ketë krizë të lartë humanitare dhe se vazhdon të sulmohet nga ushtarët e Arabisë Saudite.

Luftërat, dhuna xhihadiste dhe tensionet sektare kanë ulur proporcionin e të krishterëve në Lindjen e Mesme në rreth 4 për qind të popullatës sot, nga rreth 20 për qind para Luftës së Parë Botërore, sipas Vatikanit. Në Arabinë Saudite ultrakonservatore, e cila ka rreth 1.4 milion të krishterë, janë të ndaluara kishat dhe shfaqja publike e simboleve të krishtera është e ndaluar. Të krishterët adhurojnë në shërbimet nëntokësore, ose nuk kryejnë asnjë lloj ceremonie fetare.

Në Jemen, e cila ka një histori të pasur të diversitetit fetar, komunitetet e vogla të krishtera u krijuan pasi misionarët arritën në shekullin e 19-të. Por konfikti që ka shpërthyer në Jemen që nga viti 2015 dhe kur Arabia Saudite dërgoi trupat e saj për përmbysjen e rebelëve Houthi, ka detyruar shumë të krishterë që të fshihen.

Kishat janë shkatërruar ose djegur në tokë dhe shumë të krishterë kanë frikë nga persekutimi, pasi ekstremistët fetarë rriten më shumë në çdo anë të luftës.

Qindra mijëra të krishterë ikën nga Iraku gjatë gjakderdhjes sektare që pasoi pushtimin amerikan në vitin 2003 ose u nxorën nga Iraku i veriut dhe Siria, ndërsa shteti islamik u përhap në të gjithë rajonin duke filluar nga viti 2014 dhe duke imponuar një formë ekstreme të Islamit mbi popullatat lokale.

Në Egjipt, ku të krishterët përbëjnë rreth 10 për qind të 98 milionë njerëzve të vendit, militantët e Shtetit Islamik kanë bombarduar kisha dhe kanë qëlluar mbi pelegrinët e krishterë në rrugën e tyre drejt manastireve të largëta të shkretëtirës.

Papa Françesku ka paralajmëruar se të krishterët mund të zhduken përfundimisht nga rajoni për shkak të gjendjes së tyre të vështirë.

Vendet e Gjirit, që përfshijnë Emiratet e Bashkuara Arabe, janë ndër të paktët në Lindjen e Mesme ku numrat e krishterë po rriten, pavarësisht nga historia e tyre e kufizimit të lirisë fetare.

Një fluks i punëtorëve migrant nga Filipinet, India dhe vendet tjera aziatike ka sjellë disa miliona të krishterë në vende si Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Katari, edhe pse aftësia e tyre për adhurim ndryshon shumë.

Në Emiratet e Bashkuara Arabe, të krishterët, hinduët dhe hebrenjtë mund të adhurojnë hapur.

Princi i kurorës Mohamed bin Zayed al-Nahyan i Abu Dhabit, një prej emigrantëve të shtatë të vendit, ftoi Papën të vizitojë pasi u takuan në Vatikan në vitin 2016. Ministria e Tolerancës e qeverisë së tij ka organizuar ngjarje për udhëheqësit e krishterë, përfshirë një në vitin 2017 në vendi i një manastiri të krishterë të hershëm në një ishull Abu Dhabi.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë shtëpi për më shumë se një milion të krishterë, sipas Qendrës Kërkimore Peë, rreth 13 për qind e popullsisë. Shumë janë emigrantë.

Papa Françesku e quajti vendin një “tokë që përpiqet të jetë model i bashkëjetesës” dhe filloi nudhëtimin  javën e kaluar me përshëndetjen arabe “Salaam alaikum”.

Në janar, Papa u tha ambasadorëve në Selinë e Shenjtë se vizita e tij në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe një udhëtimi të mëvonshëm në Marok në mars, ishin mundësia e tij për të përmisuar mirëkuptimin dhe marrëdhëniet mes besimeve.

Tema e vizitës së Papës vjen nga fjalët e hapjes së Lutjes së Shën Françeskut, emri i tij: “Më bëj një shans për paqe”.

Një nga qëllimet kryesore të Papës në vizitën e tij, tha zyrtarët e kishës, është të vazhdojë të punojë me udhëheqësit myslimanë me shpresën që Lindja e Mesme dhe bota myslimane të jenë më të sigurta dhe më mikpritëse për të krishterët.

Papa gjithashtu bëri një apel publik të dielën për përfundimin e krizës humanitare të Jemenit, e nxitur nga një luftë që ka shtyrë miliona në prag të urisë. Duke e bërë adresën e tij të rregullt në Sheshin e Shën Pjetrit, ai i kërkoi të gjitha palëve të respektonin marrëveshjet ndërkombëtare dhe të siguronin ushqimin që kishte arritur në Jemen.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë partneri kryesor ushtarak i Arabisë Saudite në luftën e tij kundër rebelëve Houthi të lidhur me Iranin në Jemen, i cili mbështetet nga Shtetet e Bashkuara./Përgatiti: Arbresh.info/

Lajmet më të lexuara