Thojini lamtumirë aromës së keqe të gojës me këto 7 mënyra

23:10 | 7 Dhjetor 2018

Askush nuk dëshironte të ishte duke folur me dikë dhe të ndihet në siklet sepse aroma e gojës është e padurueshme! Megjithatë, sipas një sondazhi, diku ndërmjet 35% dhe 45% për qind të njerëzve në botë vuajnë nga aroma e keqe në një moment gjatë ditës së tyre. Ka disa mënyra për ta parandaluar ose të paktën për të provuar këtë parandalim: 

1. Përdorni gargarë natyralë dhe freskues si :karafil, gjethe mente dhe fara kopër janë të shkëlqyera në luftimin e erës së gojës.

2. Pini të paktën 2 litra ujë çdo ditë: Të qenit të hidratuar ka shumë përfitime shëndetësore dhe shmangia e aromës së keqe është vetëm njëra prej tyre.

3 .Bëni kujdes ne ato që hani: Disa ushqime janë të njohura për të shkaktuar aromë të keqe të gojës kështu që është mirë për t’i shmangni ato.

4. Lani dhëmbët: Gjuha juaj mund të jetë një terren ushqyes për bakteret me erë të keq. Pasi të keni larë dhëmbët, përdorni furçën tuaj të dhëmbëve për të larë dhe gjuhën.

5. Pastroni dhmëbët me fije dentar pasi të keni konsumuar ushqim

6. Përtypni një lëvozhgë frutash: Shpëlani lëvozhgën e një agrume si një limon ose portokall dhe përtypeni

7. Mbani dhëmbët të shëndetshëm duke u kontrolluar tek dentist një herë në gjashtë muaj.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara