Si ju mashtroi truri që të shtoni peshë gjatë izolimit

10:07 | 26 Shkurt 2021

Të gjithë pajtohemi, se gjatë bllokimit për shkak të koronavirusit, u bëmë pak më shumë dembelë dhe rezultati normalisht që shikohej në vijen e belit dhe kofshët tona.

Për shkak të punës nga shtëpia dhe opsioneve të kufizuara për të qenë aktiv, ne kemi kaluar shumicën e kohës vetëm duke ngrënë patate të skuqura mbi divan, transmeton portal arbresh.info

uket aq logjike saqë lëvizja më pak përfundimisht çon në ruajtjen e yndyrës në trup, gjë që është një arsye për shtim në peshë. Në realitet, është më e ndërlikuar se kaq.

Një studim i fundit sugjeron se kur rrimë ulur, pozicioni që zejmë na mashtron dhe na bën të mendojmë se nuk jemi duke peshuar shumë.

Kjo zbulim i ri u bë nga një studim i botuar në revistën EClinical Medicine në të cilin studiuesit u përpoqën të përcaktonin nëse gravitostati, një rregullim homeostatik i peshës trupore i gjetur në brejtës në një studim paraprak,  ekzistonte apo jo te njerëzit.

Gravitostati është në të vërtetë si një shkallë e brendshme (e përbërë nga qeliza dhe sensorë) që përdor presionin e trupit kundër tokës për të vlerësuar peshën e tij, pastaj i dërgon mesazhe trurit nëse kemi shtuar peshë, ose kemi humbur.

Sidoqoftë, ekziston një kufizim për të dhe kur goditni një shenjë të caktuar, gravitostati fillon të veprojë dhe i thotë trurit se trupi duhet të heqë disa kilogramë.

Për studim, shkencëtarët kanë vëzhguar 69 pjesëmarrës të cilëve u dhanë jelek me peshë “me ngarkesë të ulët” ose “me ngarkesë të lartë” për t’u veshur. Qëllimi i këtij eksperimenti ishte të zbulonte nëse ngarkesa e rritur artificialisht në peshë zvogëlon peshën biologjike të trupit tek njerëzit e trashë, si mënyra se si ndodhi te brejtësit. Në fund, u zbulua se ato kishin një ndikim të ngjashëm. Pesha e lartë trupore artificiale rezultoi në humbje më të theksuar të trupit në krahasim me trajtimin me ngarkesë të ulët.

Në fund të studimit, u konkludua se gravitostati shumë mirë mund të ekzistojë tek njerëzit dhe ai përgjigjet edhe kur shtohet pesha artificiale, jo thjesht me mbipeshë ose mbipesha në përgjithësi. Kjo thjesht do të thotë që kur ishit ulur gjatë gjithë ditës në shtratin tuaj gjatë bllokimit, gravitostati juaj ju bëri të ndjeni se peshoni më pak, duke ju bërë që të mbingarkoheni dhe të shtoni peshë pa u shqetësuar shumë për këtë, transmeton portal arbresh.info

Tani që shumica e vende janë hapur, ju duhet t’i ktheheni rutinës tuaj dhe të filloni stërvitjet.

Humbja e peshës nuk është e rëndësishme vetëm për të mbajtur një fizik të mirë, por është gjithashtu e nevojshme për të ulur rrezikun e sëmundjeve kronike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara