Po divorcoheni? Ja pse duhet të fajësoni prindërit

01:27 | 10 Prill 2018

Rreth gjysma e martesave, gjatë ditëve të sotme përfundojnë në divorc dhe fajtorët kryesorë janë komunikimi i keq, përdorimi i shpeshtë i teknologjisë dhe kontrollomi nga ana e partnerit.

Por pse duhet fajësuar prindërit nëse do të divorcoheni?

Sipas një studimi të botuar në sychological Psychological Science është gjetur se mund të ekzistojnë disa gjene që nxisin divorcing dhe sipas tyre kjo kalon nga prindërit te fëmija, transmeton portali arbresh.info

Gjenetikisht kjo është e përcjellur sikurse kanceri, apo sëmundja e tiroideve.

Studiuesit gjithashtu krahasuan shkallët e divorcit të fëmijëve të adoptuar me vëllezërit e tyre biologjikë të cilët ishin rritur në familje të ndryshme, si dhe tek vëllezërit e motrat adoptuese të cilët ishin rritur në të njëjtën shtëpi si ata.

Edhe këtu natyra do të fitonte, duke bërë që shkencëtarët të besojnë se faktorët gjenetikë kontribuojnë në transmetimin ndërgjeneral të divorcit.

Tani, natyrisht, kjo është paksa dëshpëruese, pasi e bën të duket sikur martesa juaj është e destinuar të dështojë pa ndonjë faj të juajin, por mendoni në këtë mënyrë.

Studiuesit kanë vlerësuar se prindërit biologjikë të divorcuar rrisin gjata për 20 përqind më shumë që të divorcoheni. Megjithatë, kjo është një procedurë që mund të parandalohet, prandaj fati është në dorën tuaj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara