Gjermania do të njoh gjininë e tretë

21:18 | 8 Nëntor 2017

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka bërë të ditur se mund të njoh edhe gjininë e tretë.

Kjo do të bënte Gjermaninë vendin e parë europian që njeh gjininë e tretë dhe që u ofron personave që të mos indentifikohen si mashkull, ose si femër, transmeton portali arbresh.info

Rasti filloi pasi një testet e kromozomeve të një gruas kanë rezultuar se nuk i përkasin asnjëres gjini.

Gjykata në Karlsruhe i ka dhënë kohë qeverisë që deri në vitin 2018 të kalojë ligjin.

Personat intersex lindin me një përzierje mes karakteristikave mashkullore dhe femërore. OKB thekson se në këtë gjendje janë 1.7 përqind e popullsisë së botës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara