Gazetari i “Financial Times” vritet nga krokodili

23:27 | 15 Shtator 2017

Ky është i riu britanik që gjeti vdekjen në Sri Lanka pasi u sulmua nga një korokodil. 

Lajmin e vdekjes siç shkruan BBC e ka konfirmuar punëdhënësi i tij. Paul McClean, 24 vjeç, nga Thames Ditton në Surrey, u tërhoq në një lumë pranë Arugam Bay, thënë dëshmitarët.

Fawas Lafeer, i cili zotëron shkollën Surfa pranë Safa, tha se gazetari i Financial Times ishte duke larë duart në lumë kur u sulmua.

Policia lokale ka konfirmuar se trupi i z. McClean u gjet në një lagune nga një ekip kërkimi i Marinës së Sri Lankës.

Redaktori i Financial Times (FT) Lionel Barber tha në Twitter: “Paul McClean ishte një gazetar i shkëlqyer i ri me një të ardhme të madhe në FT”.

Gazeta shtoi se trupi i të diplomuarit të Oksfordit ishte identifikuar nga shokët që po udhëtonin me pushime në Sri Lanka dhe shkaku përfundimtar i vdekjes nuk ishte krijuar ende.

James Lamont, redaktor menaxhues i FT, tha se ai ishte një gazetar “i talentuar, energjik dhe i përkushtuar” me një sy për tregimet e fshehura.

“Ne jemi duke bashkëpunuar ngushtë me familjen e tij dhe me Zyrën e Jashtme dhe Komonuelthit dhe duke ofruar ndihmën e FT,” tha ai.

“Mendimet tona janë me familjen, miqtë dhe të dashurit e tyre, ne jemi në kontakt me ta, duke bërë gjithçka që mundemi për të ndihmuar gjatë kësaj kohe të vështirë”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara