Bukë greke me ullinj: Një shije ekzotike

08:54 | 12 Shkurt 2020

Buka me ullinj është njëra nga gatesat e shpeshta që zë vend në tryezën e meraklive të ushqimit

Provojeni e na thoni a u pëlqeu si shije

Përbërësit:

– 500 g miell i bardhë;
– 150 mililitra ujë;
– 150 mililitra lëng portokalli;
– 1 qese e vogël pluhur për ëmbëlsira;
– 1 lugë e vogël sodë bikarbonati;
– 1 lugë e vogël lëng limoni;
– 1 grusht ullinj të grirë imët;
– 1 lugë e vogël kripë;
– pak rigon apo rozmarinë;
– pak vaj iliri.

Përgatitja:

Përzieni miellin, pluhurin e ëmbëlsirave, kripën, erëzat dhe sodën e bikarbonatit.

Shtoni ujin, lëngun e portokallit, lëngun e limonit dhe ngjisheni derisa të bëhet brumë i lëmuar.

Pastaj zhvendoseni brumin në tavolinë të punës në të cilën keni qitur disa pika vaj ulliri.

Tëhollojeni bukën në trashësi deri në 2 centimetra dhe qiteni në tepsi të përshtatshme.

Shpojeni pak sipërfaqen e bukës me pirun dhe qitni pak vaj ulliri, pak rigon.

Piqeni në 180 gradë celsius rreth 30 minuta.

Kur buka të ftohet, shërbejeni.

Ju bëftë mirë! /Telegrafi/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme