10 shenja të fshehta që tregojnë se jemi të dehidruar

15:37 | 15 Nëntor 2018

Kur trupit tonë i nevojitet energjia nga ushqimi, gjasat janë të mëdha se do ta kuptojmë këtë – mëlçia jonë do të fillojë “të ulërijë”.

Mirëpo, kur kemi të bëjmë me mungesën e lëngjeve, trupi ynë është më i ndjeshëm. Në mënyrë që të shmangim dehidrimin e padëshiruar, i cili mund të jetë i rrezikshëm për jetën, duhet t`u kushtojmë vëmendje shenjave vijuese të dehidrimit të lehtë:

 

  1. Jemi të etur
  2. Oreksi humb në mënyrë misterioze
  3. Përnjëherë ndihemi të lodhur
  4. Kemi dhembje të fortë koke
  5. Nuk na kujtohet kur kemi urinuar për herë të fundit
  6. Urina ka ngjyrë të verdhë të mbyllët
  7. Kemi diarre
  8. Jemi të fryrë dhe kemi kapsllëk
  9. Lëkura bëhet e yndyrshme
  10. Nuk jemi në humor të mirë

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara