Thaçi kujton Hasan Prishtinën, thotë se është krenar që UP mban emrin e tij

19:54 | 24 Korrik 2020

Presidenti i vendit, Hashim Thaci përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka kujtuar Hasan Prishtinën.

“HASAN PRISHTINA, ideologu i Lëvizjes Kombëtare që rezultoi me pavarësinë e Shqipërisë, dha kontribut të jashtëzakonshëm në ngritjen e kombit shqiptar në periudhën më të rëndësishme historike”,ka shkruar Thaçi, transmeton arbresh.info

Ai thotë që Hasan Prishtina nuk e rreshti asnjëherë përpjekjen për çlirimin dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë.

“Jam krenar që Universiteti i Prishtinës mban emrin e këtij kolosi të historisë sonë”, ka përfunduar i pari i vendit.

Postimi i tij i plotë:

#Njerëztëpaharrueshëm

HASAN PRISHTINA, ideologu i Lëvizjes Kombëtare që rezultoi me pavarësinë e Shqipërisë, dha kontribut të jashtëzakonshëm në ngritjen e kombit shqiptar në periudhën më të rëndësishme historike. Si deputet i parlamentit turk u angazhua për të drejtat politike dhe kombëtare. Si strateg ishte në krye të kryengritjeve të viteve 1908-1912. Si atdhetar dhe diplomat nuk u pajtua me copëtimin e tokave shqiptare dhe ngriti zërin në Konferencën e Parisit dhe në Lidhjen e Kombeve, duke denoncuar krimet serbe në Kosovën e pushtuar.

Hasan Prishtina nuk e reshti asnjëherë përpjekjen për çlirimin dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Ai mbështeti financiarisht shkollimin e fëmijëve kosovarë në shkollat shqipe në Shqipëri. Për organizimin e kryengritjeve shkriu një pjesë të madhe të pasurisë. Hasan Prishtina ishte atdhetari më mendjendritur dhe zemërkulluar që prodhoi historia e kombit shqiptar. Jam krenar që Universiteti i Prishtinës mban emrin e këtij kolosi të historisë sonë. HTH