Temperaturat e pranverës ende larg, ky është moti për ditët e ardhshme

19:07 | 15 Prill 2021

Ani pse është bërë rreth një muaj kur zyrtarisht kemi hyrë në stinën e pranverës, moti me diell dhe temperatura të larta ende mbetet larg.

Edhe gjatë ditëve të ardhshme temperaturat në vendin tonë do vazhdojnë të jenë nën zero, dhe të ketë reshje shiu dhe bore, shkruan arbresh.info.

Sipas Institutit Hidrometorologjik të Kosovës (IHK), të premten temperaturat minimale do jenë nga -2 deri në 3 gradë celsius, ndërsa pritet të ketë reshje shiu dhe në viset malore edhe bore.

“Të premten do të mbajë mot kryesisht i vranët. Ndërsa të shtunën parashihen të ketë reshje shiu ndërsa në viset malore kushte për reshje bore. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 deri 3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 2-10 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë kryesisht nga verilindje 1-5 m/s”, thuhet në njoftim./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara