Google ADS

Situata në veri, deklarohet KFOR-i: Po monitorojmë situatën nga afër

14:46 | 24 Shtator 2023

KFOR-i ka reaguar pas sulmit tragjik në veri, ku një polic mbeti i vrarë e një tjetër i plagosur.

Në reagimin e KFOR-it thuhet se ata monitorojë nga afër situatën në Banjska dhe trupat e KFOR-it janë të pranishme në zonë, të gatshme për t’iu përgjigjur nëse kërkohet.

“Policia e Kosovës, si reaguese e parë, ka përgjegjësinë parësore për menaxhimin e incidentit në terren.

Tuje në reagimin e tyre thuhet gjithashtu se Komandanti i KFOR-it është në kontakt të ngushtë dhe të vazhdueshëm me të gjitha palët e interesuara ndërkombëtare, përfshirë BE-në, Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë dhe me institucionet në Kosovë, dhe po punon intensivisht për të gjetur një zgjidhje”, thuhet në reagimin e KFOR-it./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale