Google ADS

SHBA, zhduken tre persona si pasojë e zjarrit në Kolorado

14:22 | 2 Janar 2022

Tre persona janë zhdukur dhe dyshohet se kanë vdekur, pasi një zjarr përfshiu dy komunitete në kontenë Boulder të Kolorados, duke shkaktuar evakuimin e mijëra personave dhe shkatërrimin e rreth 1000 shtëpive, thanë zyrtarët lokalë të shtunën.

Zyrtarët lokalë fillimisht thanë se nuk kishte raporte për viktima apo njerëz të zhdukur pasi zjarri shpërtheu të enjten në mëngjes në periferinë veriore të Denverit.

Shpërthimet prej më shumë se 160 km / orë i shtynë flakët drejt lindjes drejt komuniteteve Superior dhe Louisville, duke nxitur një urdhër për evakuimin e tyre.

Brenda rreth dy orësh, zjarri bëri hi më shumë se 24,000 hektarë tokë, sipas zyrtarëve lokalë.

Sherifi i qarkut Boulder Joe Pelly tha se fati i tre personave që ai nuk i përmendi nuk dihej. Të gjithë ata jetonin në shtëpi që u shkatërruan plotësisht nga zjarri.

“Shtëpitë ku jetonin këta njerëz janë shkatërruar plotësisht,” tha Peli në një konferencë shtypi të shtunën, duke shtuar se qentë e trajnuar posaçërisht do të përdoren në kërkim të dielën.

Sherif Pelly tha se 991 shtëpi në Superior dhe Louisville, si dhe vendbanime të tjera të qarkut, ishin shkatërruar, duke e bërë zjarrin më shkatërruesin në shtet për sa i përket humbjes së shtëpive.
Presidenti amerikan Joe Biden ka shpallur gjendjen

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme