Osmani: Serbia e shkeli Marrëveshjen e Ohrit dy herë brenda një dite

22:09 | 24 Prill 2023

Presidentja e vendit,  Vjosa Osmani ka thënë se Serbia e ka shkelur Marrëveshjen e Ohrit dy herë brenda një dite.

Kështu ka njoftuar Osmani përmes një postimi në llogarinë e saj në rrjetin social Twitter, përcjell Arbresh.info.

“Në më pak se 24 orë, Serbia i ka bërë dy shkelje të Marrëveshjes së Brukselit/ Ohrit”.

“1. Ndërhyrje e huaj në zgjedhjet në Kosovë (shkelje e nenit të dytë). 2. Lobim dhe votim kundër aplikimit të Kosovës për në Këshillin e Evropës (shkelje e nenit të katërt)”.

“Marrëveshja e re, por Serbia ende ajo e vjetra”, ka shkruar Osmani.

Shpërndaje në rrjete sociale