Nga ShBA-të drejt Davosit në Zvicër, Kurti merr pjesë në Forumin Ekonomik Botëror

09:09 | 23 Maj 2022

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka udhëtuar për në Zvicër për të marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror që mbahet në Davos/Klosters.

Aty do të takohet me përfaqësues të kompanive të ndryshme dhe liderë politikë si dhe do të marrë pjesë në panelin “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”. Gjatë qëndrimit në Zvicër, kryeministri Kurti gjithashtu do të zhvillojë takime me mërgatën tonë.

Udhëheqësit nga e gjithë bota do të takohen në Davos, Zvicër për Takimin Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror 2022.

Takimi përqendrohet rreth temës ‘Historia në një pikë kthese: Politikat qeveritare dhe strategjitë e biznesit’, shkruan arbresh.info.

Gati 2500 liderë nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media do të marrin pjesë në Takimin Vjetor unik të pranverës 2022.

Udhëheqësit kryesorë të botës nga politika, biznesi, shoqëria civile, akademia, media dhe arti do të zbresin në fshatin malor zviceran të Davos në maj 2022, ndërsa Forumi Ekonomik Botëror pret Takimin e tij të parë Vjetor personal për më shumë se dy vjet.

Kjo ngjarje e jashtëzakonshme zhvillohet në një moment vendimtar në histori nga 22-26 maj 2022, duke mbledhur afro 2,500 liderë për të trajtuar çështjet globale dhe për të gjetur zgjidhje për sfidat më urgjente të botës, duke përfshirë pandeminë globale në vazhdim, luftën në Ukrainë, goditjet gjeo-ekonomike, dhe ndryshimet klimatike./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale