Google ADS

Ndërron jetë akademik Rexhep Ferri

10:12 | 6 Qershor 2024
E.K

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka njoftuar se ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare akademik Rexhep Ferri, një ndër piktorët më të mëdhenj të artit shqiptar.

Akademia e Shkencës dhe Arteve të Kosovës u ka shprehur ngushëllime familjes, miqve dhe gjithë artdashësve.

Akademik Ferri i përket gjeneratës së artë të piktorëve kosovarë.

Rexhep Ferri u lind në Kukës më 1937. Në vitin 1958 mbaroi Shkollën e Mesme të Artit në Pejë, ndërsa në vitin 1966 u diplomua në degën e pikturës të Akademisë së Arteve në Beograd.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet në orën 13:00 në varrezat e Prishtinës.

Shpërndaje në rrjete sociale