Ndahen rreth 96 mijë euro për mbështetjen e filmit “Zgjoi”, që do të garojë në “Oscars”

19:18 | 21 Janar 2022

Qeveria e Kosovës sot ka aprovuar kërkesën e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sportit për mbështetjen e filmit “Zgjoi”, në garën e tij në kuadër të edicionit të 94-të të Çmimeve të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të filmit, “Oscars”, me rreth 96 mijë euro, shkruan arbresh.info.

“Kabineti qeveritar ka aprovuar kërkesën e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për mbështetje financiare për zbatimin e Masës 4.3 – Mbështetja e Kulturës dhe Sportit. Me vendimin e aprovuar sot janë ndarë mjete financiare në shumën prej 95,725 eurove të cilat do të përdoren për mbështetjen e pjesës së dytë të kampanjës së filmit “Zgjoi”, i nominuar nga Republika e Kosovës për të garuar në kuadër të edicionit të 94-të të Çmimeve të Akademisë së Arteve dhe Shkencave të filmit, “Oscars””, thuhet në njoftimin e Qeverisë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara