Google ADS

NATO në 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës: Puna jonë mbetet sigurimi i paqes dhe lirisë së lëvizjes

17:43 | 12 Qershor 2024
E.H

25 vite më parë, me 12 qershor 1999 forcat paqeruajtëse të NATO-s hynë në Kosovë duke i dhënë fund gjenocidit serb mbi popullin në Kosovë.

Këtë moment historik, sot e ka kujtuar edhe NATO e cila në faqen zyrtare në platformën X ka publikuar një video ku paraqiten momentet e ndërhyrjes në Kosovë si dhe përparimin dhe arritjet e vendit brenda dy dekada e gjysmë.

“Sot shënohen 25 vjet nga misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë. Misioni ynë mbetet i fokusuar në ruajtjen e një mjedis të sigurt dhe garantimin e lirisë së lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë, në mënyrë të paanshme dhe në përputhje me mandatin e OKB-së”, thuhet në postimin e NATO-s./Arbresh.info

Të ngjashme