Ministri i Jashtëm i Serbisë kritikon deklaratën e Osmanit për dialogun

23:43 | 22 Prill 2021

Shefi i diplomacisë serbe, Nikola Selakoviq, e ka kritikuar deklaratën e Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, të dhënë pas takimit me ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas.

Selakoviq ka theksuar se “Mesazhi nga përfaqësuesit e Prishtinës se ata do të rishikojnë marrëveshjen e Brukselit në mënyrë që të rinisin dialogun me Beogradin, i cili po zhvillohet me ndërmjetësimin dhe garancitë e BE-së, është guxim politik i paparë, dhe kërkon një reagim urgjent dhe të mprehtë nga të gjithë ata që duan stabilitet dhe paqe të qëndrueshme në Ballkanin Perëndimor”.

Ministri serb deklaroi se Osmani kishte deklarata jo të mira sa i përket qëndrimit të saj për dialogun me Serbinë.

“Mesazhet parazgjedhore të Albin Kurtit se dialogu me Beogradin do të jetë i ulët në listën e përparësive të tyre po bëhen të vërteta, gjë që është konfirmuar patjetër sot, në të vërtetë do të thotë se ai nuk është i interesuar për dialog ose kompromis në të gjitha”, ka thënë Selakoviq, shkruan Danas, transmeton Klan Kosova.

Lajmet më të lexuara