Google ADS

Konjufca: Serbia po i shkel parimet e Marrëveshjes për Normalizim

11:02 | 9 Korrik 2024
E.G

Kryekuvendari Glauk Konjufca në procesin e dialogut Kosovë – Serbi ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve s’po ndodh për shkak se Serbia po i shkel parimet e saj.

“Problemi është që Serbia po i shkel parimet e marrëveshjes, njëra nga to duke mos e pranuar fare Kosovën si shtet as de-facto dhe atë principin e Kosovës për anëtarësim në institucionet evropiane”, ka thënë ai në konferencën për media pas takimit me homologun zviceran, Eric Nussbaumer.

“Marrëveshja përbëhet nga parimet të cilat duhet të hyjnë në fuqi në momentin që është pranuar nga ana e Serbisë. Parimet e përbëjnë frymën e marrëveshjes dhe ato s’kanë afat. Nuk mund të thuash me 1 janar të vitit 2025 do të fillojë zbatimi i parimit. Në nenin e dytë të marrëveshjes e keni barazinë sovrane mes Kosovës e Serbisë. Ky parim nuk ka afat, nuk mund të thotë Serbia se me Kosovën do të sillet agresore dhe në një moment tjetër do të nis të bëhet fqinj i mirë”, ka thënë Konjufca./rtk/

Të ngjashme