Haradinaj tërhiqet për demarkacionin, i thotë po deklaratës së përbashkët

10:57 | 16 Shkurt 2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një statusi në profilin e tij në facebook ka thënë se në këtë jubile të Pavarësisë së Kosovës, është i lumtur që sot u arrit aneks-marrëveshja për ratifikimin, rishikimin dhe korrektimin e demarkacionit me Malin e Zi, transmeton arbresh.info.

Ai ka shkruar se me këtë marrëveshje është vendosur që vulos që sektorët në drejtim të Çakorrit dhe Zhlepit do të rishikohen dhe korrektohen.

“Sot u vulos që sektorët në drejtim të Çakorrit dhe Zhlepit do të rishikohen dhe korrektohen”, ka shkruar ai.

Ky është statusi i tij i plotë:

“Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës,

Në këtë jubile të Pavarësisë së Kosovës, jam i lumtur që sot u arrit aneks-marrëveshja per ratifikimin, rishikimin dhe korrektimin e demarkacionit me Malin e Zi. Sot u vulos që sektorët në drejtim të Çakorrit dhe Zhlepit do të rishikohen dhe korrektohen.

Deklarata e përbashkët e Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Presidentit të Republikës së Malit të Zi, Filip Vujanoviq, në formën e aneks-marrëveshjes si instrument ligjor obligativ ndërkombëtar, i jep epilog një paqartësie dhe ndarjeje të gjatë në shoqërinë tonë. Me këtë po përfundojmë obligimin e fundit për liberalizim të vizave dhe po hapim një kapitull të ri në lirinë e lëvizjes për qytetarët tonë.

Urime Kosovë!

RH”, ka shkruar ai në facebook.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara