Familja kosovare me emra planetësh

09:14 | 7 Janar 2019

Jemi mësuar që emrat e planetëve t’i shohim e t’i lexojmë nëpër atlase e libra të ndryshëm të astrologjisë dhe pakkush mund ta besojë që në Kosovë ka persona të pagëzuar me po këta emra, shkruan sot gazeta “Zëri”.

Sistemi diellor përbëhet nga 8 planetë dhe pothuajse të gjithë këta përfaqësohen me emra të njerëzve brenda planetit të Tokës. Saturni, Mërkuri, Venera e Urani janë vetëm disa persona me emra planetësh që kanë folur për gazetën “Zëri” dhe kanë rrëfyer arsyet se pse janë pagëzuar kështu. Me gjithë këtë laramani Kosova pa dyshim mund të konsiderohet univers emrash.

Saturni, Mërkuri e Venera larg njëri-tjetrit në univers, por në një familje në Tokë

Saturni është planeti i gjashtë për nga largësia dhe planeti i dytë për nga madhësia në Sistemin diellor. Por, në familjen e tij në tokë Saturn Bytyqi është i treti nga fëmijët. Në një prononcim për gazetën “Zëri” Saturni ka treguar arsyen se pse familja ia ka vënë këtë emër.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara