Duda Balje – Tomë Gashit: Të sulmosh gruan nga pozicioni i mashkullit reflekton pafuqi

16:24 | 30 Tetor 2020

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje ka reaguar ndaj ofendimit të mbrëmshëm që avokati Tomë Gashi i ka bërë anëtares së LDK’së, Melihate Termkolli.

Balje ka shkruar se të sulmosh gruan nga pozicioni i mashkullit reflekton pafuqi.

“Të sulmosh gruan nga pozicioni i mashkullit reflekton pafuqi. Gratë shpesh trajtohen ne forma fyese, relativizohet dhe degradohet roli i tyre ne sferen publike dhe gjithashtu ndaj grave sjellen ne forme te palejueshme. Kesi lloji trajtimi ndaj grave ne diskursin publik eshte gjithnje e me i shpesht, kurse pasojat jane te shumta e denimet po mungojn. Kjo po ndodhe sepse kemi arritur ne shkallen kur fyerja eshte bere e pranueshme si kategori e perditshme andaj parashtrohet pyetja a eshte koha e resetimit te sistemit deri ne nje kohe te krijimit te mardhenjeve civilizuese !? Jam shume e sigurt se na nevojitet”, ka shkruar ajo.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara