Dita Botërore pa Duhan, IKShPK: Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan

07:23 | 31 Maj 2023

Çdo vit në 31 maj, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerët organizojnë Ditën Botërore pa Duhan.

Qëllimi i kësaj dite është rritja e ndërgjegjësimit lidhur me rreziqet që sjell përdorimi i duhanit, si dhe ndërmarrja e politikave efektive me qëllim uljen e përdorimit të tij.

Edhe këtë vit në Kosovë do të shënohen aktivitete në kuadër të kësaj dite.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon këtë ditë me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”.

Do të marrin pjesë dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dhe ministri i Bujqësisë, Faton Peci.

Ngjarja është paraparë të mbahet në orën 10:00, te IKShPK,/Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme