Google ADS

Deputeti gjerman: Serbia po diskriminon pakicën shqiptare në Luginë, spastrimi etnik i tyre është krim

20:49 | 9 Korrik 2024
E.H

Kryetari i Komisionit për Politikë të Jashtme të Bundestagut gjerman, Michael Roth, ka reaguar për qasjen e Serbisë ndaj shqiptarëve në Luginë.

Ai në platformën X, ka shpërndarë një artikull të DW që trajton këtë çështje, teksa Roth thekson se në këtë mënyrë, Serbia po bën hapa mbrapa në rrugën e bashkëpunimit dhe bashkëjetesës paqësore në Ballkanin Perëndimor.

Roth potencoi se Serbia është duke diskriminuar sistematikisht pakicën shqiptare atje.

“Kjo formë e pastrimit etnik është pa dhunë, por gjithsesi është një krim”, është shprehur ai./Arbresh.info

Artikullin e plotë të DeutscheWelle mund ta gjeni KËTU.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme